Akademia BVB im. Łukasza Piszczka powstała dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji Akademii Łukasza Piszczka oraz klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Dzięki podjętym wspólnym działaniom z roku na rok zrzeszaMY w sowich strukturach coraz więcej młodych ludzi, którzy pełni pasji do piłki nożnej trenują oraz czerpią radość z uprawiania sportu.

Nad całym projektem, właściwym działaniem oraz prowadzeniem Akademii BVB czuwa dyrektor sportowy – Michał Zioło, który dzięki kilkuletniej pracy w Borussii Dortmund posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają na pełnienie tak ważnego stanowiska.

Akademii BVB im. Łukasza Piszczka zbudowana została w oparciu o cztery obszary kształcenia: obszar początkowy, obszar podstawowy, obszar budujący oraz obszar mistrzostwa sportowego. W sezonie 2023/2024 Akademia BVB im. Łukasza Piszczka przekazuje wiedzę ponad 160 zawodnikom, którzy reprezentują czarno-żółte barwy Akademii BVB.

W obecnym etapie rozwoju działalności Akademia funkcjonuje już w dwóch obszarach – obszarze podstawowym (U8-U11) oraz budującym I (U12-U13) oraz budującym II (U14-U15).

Koordynatorem obszaru podstawowego jest Konrad Czajkowski. Obszar ten obejmuje kształcenie dzieci w czterech kategoriach wiekowych: U8, U9, U10 oraz U11. Drużyny w obszarze podstawowym są pod opieką sztabu szkoleniowego złożonego z trenera głównego w kategoriach U8-U9 oraz dodatkowo trenera asystenta w kategorii U10-U11. Poprzez swoją pracę trenerzy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za rozwój i wychowanie zawodników Akademii BVB. Głównym celem obszaru podstawowego jest czerpanie radości z grania w piłkę nożną, poznanie podstaw techniki piłkarskiej (prowadzenie, podania, przyjęcia i zabrania się z piłą, zwody, strzał na bramkę i gra głową), motywowanie do ruchu poprzez różnorakie aktywności fizyczne.

Obszar budujący podzielony jest na dwa dwuletnie okresy pracy. Koordynatorem obszaru budującego I jest Artur Ząbek, z kolei koordynatorem obszaru budującego II Rafał Woźny.  W obecnym sezonie w obszarze tym szkoleniem objęta jest drużyna U12 i U13 (obszar budujący I) oraz U14 i U15 (obszar budujący II). Do głównych celów obszaru budującego należy: dalsze rozwijanie radości z gry oraz kreatywność zawodników, systematyczny trening techniczny, podstawowe taktyczne założenia oraz kształtowanie własnej inicjatywy, motywacji do osiągnięć i chęci zwycięstwa.

Obszar mistrzostwa sportowego to ostatni z czterech obszarów, który w perspektywie czasu zostanie utworzony w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka. Dotyczyć będzie drużyn U16, U17, U18 oraz U19. W tym obszarze głównym celem będzie wypracowanie w zawodnikach umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania sytuacji, jak najlepsze przygotowanie pod kątem motorycznym oraz techniczno- taktycznym, silny osobowościowo i mentalnie sportowiec.

W strukturach Naszej Akademii znajduje się również obszar początkowy, który obejmuje najmłodsze dzieci U6-U7, gdzie trenerzy Akademii BVB im. Łukasza Piszczka realizują projekt Wielkiej Pasji – zajęcia sportowe w szkole oraz przedszkolach na terenie Goczałkowic-Zdrój.

Ponadto, funkcjonują dodatkowe obszary, które wpływają na rozwój młodych sportowców i pozwalają na ich harmonijny rozwój, są to: obszar przygotowania motorycznego oraz bramkarskiego. Koordynatorem obszaru motorycznego jest Michał Puchała, który tworzy koncepcje oraz założenia treningu motorycznego z uwzględnieniem potencjału ruchowego zawodników, z kolei trenerem, który przeprowadza oraz czuwa nad własciwym wykonywaniem ćwiczeń treningu motorycznego jest Jakub Owczarek. Obszar bramkarski powierzony został Mateuszowi Potocznemu, który pełni funkcję koordynatora obszaru oraz trenera bramkarzy. Zajęcia treningu bramkarskiego prowadzone są już od kategorii U8. W treningach bramkarskich w najmłodszych kategoriach U8-U9 uczestniczą wszyscy zawodnicy, tak aby każdy miał możliwość poznania podstaw techniki bramkarskiej i oswojenia się z tą pozycją na boisku. W kategorii U10-U11 trening bramkarski kierowany jest do chętnych zawodników, którzy chcieliby podnieść swoje umiejętności w grze na bramce. W obszarze budującym U12-U15 w treningu bramkarskim uczestniczą tylko i wyłącznie zawodnicy ze specyfikacją bramkarza.

W Naszym zespole jest również fizjoterapeuta – Jakub Piekarski, który za pomocą odpowiedniej gimnastyki oraz zabiegów fizykoterapeutycznych przywraca sprawność ruchową zawodników, łagodzi dolegliwości bólowe i podnosi sprawność fizyczną organizmu.

Kwestie administracyjno-biurowe powierzone zostały Ewelinie Gawlak, która czuwa nad prawidłowym zarządzaniem oraz organizacją działalności Akademii. Wszelkie sprawy administracyjno-biurowe wykonywane są z wielką sumiennością oraz troską o Akademię BVB. Dbałość o wizerunek medialny, komunikacja na portalach społecznościowych oraz obsługa strony internetowej Akademii to kolejne z zadań, które należy do Eweliny.

KochaMY to co robiMY i wierzyMY, że razem uda Nam się stworzyć kompleksowy system kształcenia dzieci i młodzieży w piłce nożnej.

Punktem wyjścia do założenia Akademii BVB im. Łukasza Piszczka była i ciągle jest chęć stworzenia systemu szkolenia i warunków do rozwoju i wychowania na światowym poziomie, który to w rękach profesjonalnych i zatrudnionych na pełen etat trenerów oraz w połączeniu z najnowocześniejszą infrastrukturą sportową pozwoli nam w optymalny sposób rozwijać i wychowywać młodego człowieka, sportowca,… piłkarza. Jesteśmy w stu procentach przekonani, że polskie dzieci są równie utalentowane, zmotywowane i zafascynowane piłką nożną jak każde inne, trzeba tylko w odpowiedni sposób w nich to najpierw obudzić, a potem pielęgnować i kształtować w perfekcyjnym długofalowym procesie. Marka Borussia Dortmund, która jest główną częścią tego projektu, już od kilkuset lat przekazuje wartości, które pozwoliły jej dojść na szczyt. Są to wartości niezmierzalne i nieoszacowane materialnie, a które w swojej prostocie gwarantują sukces. Nie chcemy tutaj się koncentrować na rzeczach, na których nie mamy w stu procentach wpływu, czy które są zależne od innych osób, instytucji, miast, związków czy przede wszystkim finansów.

Przedstawiamy projekt, który dzięki naszym doświadczeniom i zdobytej wiedzy przez Klub z Dortmundu będzie mógł z powodzeniem przynosić owoce w Goczałkowicach-Zdroju. O ewentualnym sukcesie naszej akademii będzie decydować wiele zmiennych jak choćby system organizacyjny, struktura szkoleniowa czy baza sportowa, ale to właśnie ,,własne DNA‘‘ i jego realizacja pozwoli nam osiągnąć europejski poziom. Cały system konceptu szkolenia przez nas przyjęty, chcielibyśmy aby trafił do jak największej grupy naszych dzieci, przez co nie tylko one, ale również automatycznie poziom szkolenia trenerskiego znacznie się poprawi. Dużo uwagi zwraca się na poziom sportowy dzieci i młodzieży w Polsce, ale jednocześnie zapomina się o jednakowym procesie u wszystkich osób, trenerów pracujących z nimi. My w swoim projekcie chcemy to zintegrować tak, aby wspomniana już motywacja, zafascynowanie i radość została obudzona, doskonalona i ciągle podnoszona również u nich, u Nas wszystkich!

kochaMY to co robiMY!