Akademia BVB im. Łukasza Piszczka powstała dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji Akademii Łukasza Piszczka oraz klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Nad całym projektem, właściwym działaniem oraz prowadzeniem Akademii BVB czuwa dyrektor sportowy- Michał Zioło, który dzięki kilkuletniej pracy w Borussi Dortmund posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają na pełnienie tak ważnego stanowiska.

Akademii BVB im. Łukasza Piszczka zbudowana została w oparciu o cztery obszary kształcenia: obszar początkowy, obszar podstawowy, obszar budujący oraz obszar mistrzostwa sportowego.

W obecnym etapie rozwoju działalności Akademii funkcjonuje obszar podstawowy, którego koordynatorem jest Konrad Czajkowski. Obszar ten obejmuje kształcenie dzieci w czterech kategoriach wiekowych: U8, U9, U10 oraz U11. Drużyny w obszarze podstawowym są pod opieką sztabu szkoleniowego złożonego z trenera głównego oraz trenera asystenta. Poprzez swoją pracę biorą na siebie pełną odpowiedzialność za rozwój i wychowanie zawodników Akademii BVB. Głównym celem obszaru podstawowego jest czerpanie radości z grania w piłkę nożną, poznanie podstaw techniki piłkarskiej (prowadzenie, podania, przyjęcia i zabrania się z piłą, zwody, strzał na bramkę i gra głową), motywowanie do ruchu poprzez różnorakie aktywności fizyczne.

Obszar początkowy, który wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2020/21 będzie obejmował kształcenie dzieci w czterech kategoriach wiekowych: U4, U5, U6 oraz U7. Koordynatorem tego obszaru jest Artur Kitka. Głównym celem obszar początkowego jest przede wszystkim radość, zabawa, samozadowolenie i fascynacja aktywnością fizyczną i treningiem sportowym. Ważnym aspektem tego obszaru jest również poznanie maksymalnie dużo różnorodnych czynności koordynacyjnych i ruchowych, jak również budowanie kontaktu z rówieśnikami.

Wraz z rozpoczętym sezonem 2020/21 wkroczyliśMY w obszar budujący, który podzielony jest na dwa dwuletnie okresy pracy. Koordynatorem tego obszaru jest Adam Natkaniec. Plan kształcenia obejmuje zespoły: U12, U13, U14 oraz U15. W obecnym sezonie w obszarze tym szkoleniem objęta jest drużyna U12. Do głównych celów obszaru budującego należy: dalsze rozwijanie radości z gry oraz kreatywność zawodników, systematyczny trening techniczny, podstawowe taktyczne założenia oraz kształtowanie własnej inicjatywy, motywacji do osiągnięć i chęci zwycięstwa.

Obszar mistrzostwa sportowego to ostatni z czterech obszarów, który w perspektywie czasu zostanie utworzony w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka. Dotyczyć będzie drużyn U16, U17, U18 oraz U19. W tym obszarze głównym celem będzie wypracowanie w zawodnikach umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania sytuacji, jak najlepsze przygotowanie pod kątem motorycznym oraz techniczno- taktycznym, silny osobowościowo i mentalnie sportowiec.

W strukturach Naszej Akademii znajduje się również trenerka fitness – Nicole Rodriguez, która czuwa nad prawidłowym przygotowaniem motorycznym zawodników Akademii. Dzięki swojej wieloletniej pracy za granicą, posiada wiedzę oraz doświadczenie, które chce przekazać zawodnikom. Zajęcia z Nicol odbywają się podczas każdej sesji treningowej, co ma wpływ na stały monitoring oraz poprawę motoryczności dzieci.
Kwestie administracyjno-biurowe powierzone zostały Ewelinie Gawlak, która czuwa nad prawidłowym zarządzaniem oraz organizacją działalności Akademii. Wszelkie sprawy administracyjno-biurowe wykonywane są z wielką sumiennością oraz troską o Akademię BVB.

KochaMY to co robiMY i wierzyMY, że razem uda Nam się stworzyć kompleksowy system kształcenia dzieci i młodzieży w piłce nożnej.

organigram

Punktem wyjścia do założenia Akademii BVB im. Łukasza Piszczka była i ciągle jest chęć stworzenia systemu szkolenia i warunków do rozwoju i wychowania na światowym poziomie, który to w rękach profesjonalnych i zatrudnionych na pełen etat trenerów oraz w połączeniu z najnowocześniejszą infrastrukturą sportową pozwoli nam w optymalny sposób rozwijać i wychowywać młodego człowieka, sportowca,… piłkarza. Jesteśmy w stu procentach przekonani, że polskie dzieci są równie utalentowane, zmotywowane i zafascynowane piłką nożną jak każde inne, trzeba tylko w odpowiedni sposób w nich to najpierw obudzić, a potem pielęgnować i kształtować w perfekcyjnym długofalowym procesie. Marka Borussia Dortmund, która jest główną częścią tego projektu, już od kilkuset lat przekazuje wartości, które pozwoliły jej dojść na szczyt. Są to wartości niezmierzalne i nieoszacowane materialnie, a które w swojej prostocie gwarantują sukces. Nie chcemy tutaj się koncentrować na rzeczach, na których nie mamy w stu procentach wpływu, czy które są zależne od innych osób, instytucji, miast, związków czy przede wszystkim finansów.

Przedstawiamy projekt, który dzięki naszym doświadczeniom i zdobytej wiedzy przez Klub z Dortmundu będzie mógł z powodzeniem przynosić owoce w Goczałkowicach-Zdroju. O ewentualnym sukcesie naszej akademii będzie decydować wiele zmiennych jak choćby system organizacyjny, struktura szkoleniowa czy baza sportowa, ale to właśnie ,,własne DNA‘‘ i jego realizacja pozwoli nam osiągnąć europejski poziom. Cały system konceptu szkolenia przez nas przyjęty, chcielibyśmy aby trafił do jak największej grupy naszych dzieci, przez co nie tylko one, ale również automatycznie poziom szkolenia trenerskiego znacznie się poprawi. Dużo uwagi zwraca się na poziom sportowy dzieci i młodzieży w Polsce, ale jednocześnie zapomina się o jednakowym procesie u wszystkich osób, trenerów pracujących z nimi. My w swoim projekcie chcemy to zintegrować tak, aby wspomniana już motywacja, zafascynowanie i radość została obudzona, doskonalona i ciągle podnoszona również u nich, u Nas wszystkich!

kochaMY to co robiMY!