W dniach 25 kwietnia – 1 maja, trenerzy naszej Akademii odbyli tygodniowy staż w Borussii Dortmund, gdzie mieli okazję przyglądać się codziennej pracy Akademii (NLZ) oraz BVB EVONIK Fuβballakademie.

Oprócz wymiany cennych doświadczeń z trenerami pracującymi na co dzień w Dortmundzie trenerzy obserwowali treningi grup młodzieżowych od U9 do U19, a także doskonalili swoją wiedzę na specjalnie przygotowanych warsztatach na temat rozwoju potencjału zawodnika według koncepcji BVB oraz wieku biologicznego i wpływu na drużynę zawodników wczesno i późno dojrzewających.

Podsumowaniem wyjazdu były aż dwa mecze pierwszej drużyny BVB. Pierwszy – towarzyskie spotkanie z Dynamem Kijów. Drugi – mecz 32. kolejki Bundesligi Borussia Dortmund – VfL Bochum.

Trenerzy Akademii podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami po wartościowym wyjeździe:

Szymon Grzywa: – Tygodniowy staż w Dortmundzie był dla mnie możliwością poszerzenia i zaktualizowania trenerskich horyzontów. Liczne dyskusje z polskimi i zagranicznymi trenerami z pewnością pozytywnie wpłyną na dalsze realizowanie piłkarskiej pasji. Osobiście największe wrażenie zrobiły na mnie prezentacja na temat wpływu wieku biologicznego na szkolenie sportowe, wykład i dyskusja na temat rozwoju młodego zawodnika wg pryncypiów BVB oraz mecze z Dynamem Kijów i VFL Bochum na Signal Iduna Park. Staż w Dortmundzie zapamiętam do końca życia!

Karolina Piesiur: – Tygodniowa, pełna rozwoju, emocji i pasji wizyta w Fuβballakademie oraz głównym ośrodku treningowym BVB (NLZ) w Brackel dobiegła końca. Niesamowite przeżycie zobaczyć i zwiedzić miejsca, w których rozwijali się jedni z najlepszych zawodników na świecie, w tym Łukasz Piszczek, który przez 11 lat reprezentował czarno-żółte barwy BVB. Wspaniałe uczucie poznać tylu niezwykłych ludzi, dzięki którym czarno-żółte serce bije jeszcze mocniej!

Rafał Woźny: – Staż w Akademii Borussii Dortmund, był dla mnie wielkim przywilejem. Jako trener Akademii BVB im. Łukasza Piszczka, która jest częścią projektu Borussii Dortmund chciałem chłonąć wszystko co tylko możliwe, aby z jednej strony skonfrontować swoje patrzenie na piłkę a z drugiej strony wyciągnąć i przełożyć wszystko co najlepsze na swoje podwórko!

Tydzień czasu, jaki spędziłem w Dortmundzie pozwolił mi uświadomić sobie, że:

  • Borussia Dortmund to potężny wspaniały projekt łączący niezliczoną ilość zaangażowanych ludzi.
  • Borussię Dortmund jest w miejscu, w którym jest, ponieważ tworzyli ją i tworzą nadal ludzie o odpowiednich wysokich kompetencjach
  • Aby coś było trwałe i dobre potrzebna jest odpowiednia ilość czasu!
  • Muszę sobie zdać sprawę z momentu i czasu, w którym się znajdujemy jako Akademia BVB im. Łukasza Piszczka.
  • Łukasz Piszczek jako żywa legenda BVB swoją postawą jaką prezentował w Dortmundzie stworzył potężne podwaliny dla Akademii BVB w Polsce, której mogę być częścią!
  • Pomiędzy Borusią Dortmund a mną/nami są widoczne różnice w wielu aspektach, ale to nie znaczy, że jesteśmy w czymś lepsi czy gorsi. Po prostu inni!
  • Największą wartość dla zawodnika ma osobowość trenera!

Adam Natkaniec: – Czas, który mogłem spędzić na stażu w Borussii Dortmund to bardzo ważne trenerskie, ale również życiowe doświadczenie. Wymiana myśli szkoleniowej z niemieckimi trenerami, uczestnictwo w wielu treningach oraz meczach ligowych od najmłodszych do najstarszych kategorii wiekowych , warsztaty, które z pewnością rozwinęły mnie jako trenera. Wszystko to, co mogłem tam przeżyć było niesamowitą przygodą. Staż w Dortmundzie, poznanie miasta i kibiców Borussii sprawił, że moja wieź z klubem stała się jeszcze głębsza. Jestem dumny, że mogę być częścią tak wielkiego projektu jakim jest BVB 09!

Mateusz Piesiur: – Pobyt w Dortmundzie stanowił dla mnie ważny etap weryfikacji tego w jakim kierunku zmierzaMY, jako Akademia, którą nieustannie budujeMY na naszej goczałkowickiej ziemi.  Był to wspaniały czas na refleksje, ale również wyznaczenia kolejnych celów. Na pewno wyjazd był dobrą lekcją pokory, która musi nam przyświecać każdego dnia!

Radosław Rakowski: – To co zobaczyłem wchodząc na obiekty Borussii Dortmund zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Atmosfera na stadionie podczas meczu pierwszej drużyny była niesamowita i na długo pozostanie w mojej pamięci. Jednak najcenniejszym doświadczeniem była możliwość poprowadzenia treningu drużyny U11 i wartościowa wymiana podglądów z tamtejszymi trenerami. Spotkania pozwoliły spojrzeć na naszą pracę z różnych perspektyw, a ożywione dyskusje pokazały jak dużo pracy przed nami.

ZapraszaMY do GALERII zdjęć z wyjazdu.