We wtorek 2 lipca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt. „Piłkarski system szkolenia w Polsce”. Udział w konferencji wzięli uznani trenerzy oraz dziennikarze, a wśród nich Dyrektor Akademii BVB. im Łukasza Piszczka Michał Zioło.

Podczas spotkania Michał Zioło skrupulatnie odpowiadał na pytania zainteresowanych i tłumaczył procesy szkolenia wśród dzieci i młodzieży na przykładzie naszej Akademii. – Jako Akademia BVB im. Łukasza Piszczka nie chcemy być dla nikogo żadną konkurencją. Jesteśmy Fundacją działającą w charakterze non profit. – podkreślił na wstępie. – Naszym podstawowym celem było wybudować bazę spełniającą wszystkie najwyższe standardy, która będzie miejscem odkrywania pasji i wytrwałości nie tylko dla dzieci, ale i dla trenerów zatrudnionych na pełen etat.

Priorytetem powstania i właściwego działania Akademii BVB im. Łukasza Piszczka było stworzenie odpowiednich warunków o których szczegółowo opowiadał Michał.Na bazie doświadczeń Łukasza i mojej pracy w Dortmundzie pragniemy zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju i wychowania. Możliwości jakie daje Akademia utworzona w Goczałkowicach mają pomóc dzieciom i młodzieży w stawianiu pierwszych kroków w piłce, ale przede wszystkim w sporcie i w życiu.

Dyrektor Akademii podczas swojego wystąpienia zwrócił również uwagę na inne ważne aspekty, które mają za zadnie optymalizację działań. – Dzieci nie muszą przenosić się do szkół z internatem i zmieniać swojego naturalnego środowiska oraz dojeżdżać daleko na treningi, tak jak Łukasz musiał do Zabrza. Akademia ma rozwijać nie z uwagi na to, że mamy na koszulkach herb BVB i czarno-żółte barwy, lecz dzięki systematycznej pracy i możliwie najlepszych warunków.

Dzięki latom spędzonym w Dortmundzie Michał Zioło ma pogląd na różnice między szkoleniem w Polsce i na zachodzie. – Jeśli chodzi o szkolenie dzieci w Polsce i w Niemczech na podstawie swojej kilkuletniej pracy w Dortmundzie mam pewne odczucia. U nas bardzo często szukamy wielkiego talentu i tylko na nim się skupiamy, pomijając większą grupę i istniejący potencjał także u wszystkich innych dzieci.

Na zakończenie Michał wspomniał o podejściu jakie cechuje Akademię BVB im. Łukasza Piszczka w pracy z najmłodszymi. – Proces edukacji, rozwoju i wychowania jest procesem na tyle dynamicznym, że należy w każdym momencie jego trwania dbać o wszystkie szczegóły. Musimy pamiętać o takich aspektach jak: wytrwałość, pasja i dążenie do doskonałości. W naszej Akademii staramy się działać według tych zasad. Jesteśmy cierpliwi i na wszystkie dzieci patrzymy długofalowo pod kątem rozwoju.