Mateusz Piesiur, trener drużyny U8 Akademii BVB im. Łukasza Piszczka opowiedział nam o pierwszych miesiącach pracy z najmłodszą grupą dzieci.

Jesteś trenerem najmłodszego rocznika w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka, grupy U8. Za wami pół roku wytężonej pracy, czy bardziej zabawy z piłką? Jak to oceniasz z perspektywy czasu? Czego było więcej? 

– Zdecydowanie pół roku wytężonej pracy. Pracy przede wszystkim pedagogiczno psychologicznej. Każdy zawodnik przyszedł do Akademii z innego środowiska, większość z innych klubów, z innymi nawykami i musieliśMY zrobić wszystko aby swobodnie wprowadzić tych młodych chłopców w nowe otoczenie. Aby czuli się w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka jak najlepiej.

Podczas treningów grupy U8 zauważasz rywalizację wśród młodych adeptów?

– Tak. Ale jest to ich naturalny proces w rozwoju. Dzieci uwielbiają rywalizację i wszystko co jest z nią związane. Oczywiście jest to „zdrowa” rywalizacja. Każdy na boisku chce być najlepszy, strzelić jak najwięcej bramek, przedryblować wszystkich przeciwników. Chłopcy są jeszcze młodymi egoistami na boisku, ,dlatego też w wielu momentach ta rywalizacja jest kompletnie poza ich świadomością.

Jaka jest ulubiona zabawa z piłką drużyny U8, która sprawia im najwięcej radości? 

– Zawsze ich ulubioną zabawą będzie gra. To się chyba nigdy nie zmieni. Oni to kochają. Dlatego też, w każdym treningu dajeMY im dużo czasu na swobodną grę. Wtedy są w swoim żywiole i widać w nich prawdziwą pasję w tym co robią. Jest też jedna zabawa którą, uwielbiają. Polega na uderzeniu piłki z danej odległości aby piłka zatrzymała się jak najbliżej celu. Najczęściej jest to po prostu linia. Strasznie przeżywają tą zabawę i zawsze jest przy niej dużo śmiechu.

Jakie proporcje w treningu U8 powinny być zachowane w stosunku zabawy do nauki? 

– Myślę, że w tym wieku powinno to iść w parze. Nauka techniki poprzez zabawę. Poprzez rywalizację. Bez narzucania presji. Wtedy dzieci czują się swobodnie, są uśmiechnięte, uczą się na własnych błędach. Wtedy ten proces nauki moim zdaniem jest najbardziej efektywny.

Założenia treningowe na drugą część rundy?

– W dalszym ciągu będzieMY pracować nad kształtowaniem umiejętności technicznych. To jest nasz główny cel. BędzieMY robić wszystko, aby każdy trening był dla nich czymś wyjątkowym. Oprócz tego chceMY grać jak najwięcej ciekawych meczów z dobrymi przeciwnikami, co na pewno jeszcze lepiej wpłynie na rozwój naszym młodych zawodników.

Prosimy o krótkie podsumowanie pierwszych miesięcy funkcjonowania Akademii BVB im. Łukasza Piszczka.

– Uważam, że wspólnie stworzyliśMY fundament do tego aby Akademia BVB im. Łukasza Piszczka rosła w siłę. Każdy dzień był dla nas czymś wyjątkowym, przynosił nowe wyzwania. Myślę, że większość z nich udało nam się zrealizować. Był to bardzo intensywny ale i owocny czas, przy wsparciu tych wszystkich fantastycznych osób, które tworzą i wspierają projekt Akademii BVB im. Łukasza Piszczka.

W nowym roku życzę wszystkim spełnienia marzeń i pozytywnej energii na każdy nowy dzień oraz jak najwięcej  momentów do radości. Każdego dnia dawajMY z siebie wszystko!