ZapraszaMY na wywiad z kolejnym trenerem, pracującym w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach. Tym razem na pytania odpowiada Konrad Czajkowski, który opiekuje sie grupą U11.

Pełnisz funkcję trenera drużyny U11 w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach. Jakie umiejętności zostały najbardziej rozwinięte w twojej grupie zawodników, podczas pierwszych miesięcy współpracy?  

Mamy swoją koncepcję związaną z procesem treningowym. Doskonale wieMY czego wymagać od naszych zawodników. Po półrocznym okresie szkolenia dzieci zmieniły się nie do poznania, zrobiły niesamowity postęp.

Zgodnie z naszą koncepcją, na początkowym etapie chceMY uzbroić dzieci w elementarne umiejętności techniki piłkarskiej, które pozwolą im prowadzić grę na najwyższym poziomie.

Na jakiej płaszczyźnie dostrzegasz największe pole do pracy z młodymi piłkarzami? 

Oczywiście technika! Jest to fundamentalna część szkolenia, baza do dalszego prawidłowego rozwoju.

Jeśli zawodnik w pewnym wieku posiądzie doskonałe umiejętności technicznie, łatwiej będzie mu przyswoić na kolejnym etapie szkolenia bardziej złożone działania z piłką przy współpracy grupowej, bądź zespołowej. 

Kolejnym ważnym aspektem jest kreatywność jako integralna część indywidualnej gry, nieszablonowe działania, wizja oraz trafne, dobre decyzje podejmowane na boisku. MusiMY dać dzieciom swobodę, aby mogły wyzwolić w sobie tę błyskotliwość, której tak bardzo brakuje w seniorskiej piłce.

A na koniec mentalność oraz kształtowanie charakteru, które również są kluczową częścią treningu z młodymi piłkarzami. 

Świadomość, mentalność zwycięzcy, umiejętność ciężkiej pracy, sumienność, współpraca – te wszystkie cechy pomogą zawodnikom nie tylko na boisku, ale również w życiu codziennym. 

Wynik jest zawsze najważniejszy? Czy podopieczni znają zasady fair play i kierują się nimi, podczas treningów i meczów piłkarskich? 

Wynik nie jest najważniejszy, ale oczywiście dzieci muszą chcieć zwyciężać, nikt przecież nie wychodzi na boisko, aby przegrać. Oczywiście zwyciężać trzeba umieć. Kultura gry jest dla nas bardzo ważna, przede wszystkim dlatego, że zawsze można być tym przegranym. ZnaMY zasady fair play i sumiennie ich przestrzegamy. StaraMY się zawsze z pokorą podchodzić do każdego meczu – jeśli przegraMY gratulujeMY przeciwnikom, jeśli wygraMY nie celebrujeMY zwycięstwa bo wieMY, że przed nami jeszcze długa droga do poziomu mistrzowskiego.

W Akademii trenują dziewczyny? Realizują te same założenia treningowe jak chłopcy, czy prowadzicie bardziej zróżnicowane zajęcia? 

W Naszej Akademii trenują obecnie dwie dziewczynki na Kursach Piłkarskich w rocznikach 2009 oraz 2012.

Trening dla każdego jest taki sam, każdy realizuje takie same założenia. Z racji płci nie dostrzegamy różnic miedzy dziewczynką a chłopcem. Na tym etapie szkolenia liczy się pasja oraz sumienna, ciężka praca, której dziewczynkom nie brakuje.

Jakie wyznaczyliście cele na drugą część sezonu?

Dalej realizujeMY cele, które założyliśMY sobie na początku sezonu. 

Pięć kluczowych umiejętności technicznych to nasz plan na kolejne półrocze.

ChceMY też rozbudować nasz terminarz o więcej wartościowych sparingów, podczas których będzieMY oceniać postępy naszych zawodników.  

Czy praca z obecnie najstarszą grupą w Akademii to największe wyzwanie?

Praca z każdą grupą wiekową to wielkie wyzwanie, bo na każdym etapie szkolenia dziecko potrzebuje odpowiednich bodźców, żeby jak najlepiej się rozwijać.

Praca z najstarszą grupą jest o tyle łatwiejsza, gdyż dzieci są coraz bardziej świadome miejsca w którym się znajdują i potrafią zachować się bardzo profesjonalnie podczas treningów czy meczów, a o tyle trudniejsza, że sam proces treningowy musi być perfekcyjnie dopracowany a kontrola tego procesu musi być skrupulatnie analizowana i udoskonalana.