ZapraszaMY na wywiad z trenerem drużyny U10, Arturem Kitką.

Jesteś trenerem grupy U10 w Akademii BVB im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach. Jak podsumowałbyś swoje pierwsze miesiące pracy? 

Za nami, bo razem z Tomkiem Koziełem mam przyjemność prowadzić tę drużynę, mnóstwo zebranych doświadczeń, podjętych decyzji i tych sportowych i pedagogicznych. Praca daje dużo satysfakcji, szczególnie kiedy widziMY uśmiechnięte buzie dzieciaków. Im dłużej tutaj jestem, tym bardziej nabieram przekonania, że profesjonalnym podejściem całej Akademii, zmierzaMY wszyscy w dobrą stronę.

Ile treningów odbywa się w tygodniu i w jakim wymiarze czasowym?

W tygodniu odbywają się trzy stricte piłkarskie jednostki treningowe plus weekendowy mecz, a czasem nawet dwa, które również traktujeMY jako okazję do nauki i oczywiście zabawy. Czas treningu na boisku, wynosi 90 minut. Dzieci mają również zajęcia motoryczne z Nicole Rodriguez, co daje łącznie, zawsze, około 2. godziny pracy z zawodnikami. 

Czym trening grupy U10 różni się od młodszych roczników (U8 i U9)?

Dzieci w grupie U10 charakteryzują się nieco wyższym poziomem koncentracji oraz rozwoju intelektualnego, co jest uwarunkowane naturalnie. MyśliMY o rozwoju umiejętności technicznych młodych adeptów. StaraMY się, aby nie były to tzw. suche powtórzenia, ale chceMY nieustannie zachęcać podopiecznych do myślenia, podejmowania decyzji, a co za tym idzie, rozwoju obu półkul mózgowych.

Młodzi piłkarze w tej grupie wiekowej są już przypisani do konkretnych pozycji na boisku? Prowadzicie zróżnicowane treningi?

Cały czas rotujeMY pozycjami, aby dostarczać chłopakom nieustannie nowe bodźce. StaraMY się, aby zawodnik, który w poprzednim meczu grał na lewej obronie, w kolejnym już wystąpił na zupełnie innej pozycji np. środek ataku. DążyMY do tego, aby treningi były zróżnicowane, a ich atrakcyjność była wysoka.

Jakie macie plany na wiosnę 2020?

ChceMY, aby chłopcy ciągle przychodzili z dużą ochotą na trening i na jego bazie, rozwijali swoje umiejętności piłkarskie. PragnieMY, aby na boisku byli coraz bardziej inteligentni. Jednym z głównych celów jest to, aby poprzez czas spędzany w Akademii stawali się jeszcze lepszymi ludźmi.

DziękujeMY za rozmowę i życzyMY niegasnącej pasji i zapału do pracy.